wtorek, 30 czerwca 2015

Umowa leasingu – nie trzeba się jej bać

Kilka słów o leasingu

Jak zapewne każdy wie, aby móc korzystać z leasingu, trzeba podpisać na niego umowę. Umowa leasingu finalizuje to przedsięwzięcie i sprawia, że klient może pozyskać potrzebny dla niego środek trwały, a firma leasingowa będzie otrzymywała okresowe raty na dane przedmioty. Nie ważne, czy planujemy wzięcie leasingu operacyjnego, finansowego, zwrotnego czy konsumenckiego, zawsze konieczne będzie podpisanie umowy. Takie są wymagania prawne. Oczywiście w różnych przypadkach, warunki umów będą inne. Dla przykładu w umowę o leasing operacyjny wpisuje się kwotę wykupu, której w umowie na leasing finansowy nie ma – wynika to z charakterystyki tego leasingu.

Umowa leasingu - podpisanie

Aby wziąć leasing i móc podpisać umowę leasingu niezbędne jest spełnienie warunków, które określone są przez daną firmę leasingową. Warto tutaj także wspomnieć o tym, że warunki te mogą się nieco różnić w innych firmach leasingowych. Dlatego też, przed ostatecznym wyborem firmy, z którą umowa leasingu ma zostać zawarta warto dokładnie sprawdzić konkurencję. Może okazać się, że znajdziemy jeszcze bardziej korzystną dla nas ofertę. Umowa leasingu może wymagać od nas także wyznaczenia poręczyciela. Jest to osoba lub firma, która w przypadku niemożności dalszej spłaty rat leasingowych przez nas przejmie to zobowiązanie. Oczywiście, przejmie także leasingowany przedmiot.

Na co zwracać uwagę

Podpisując umowę koniecznie należy bardzo dokładnie przestudiować Ogólne Warunki Umowy Leasingu. Jest to niemal najbardziej istotna część. Zawiera się w niej wszystkie ograniczenia, obowiązki klienta i postępowanie przez leasingodawcę w określonych sytuacjach. To właśnie w tej części mogą pojawić się informacje o jakichś dodatkowych opłatach, o których do tej pory nie mieliśmy żadnego pojęcia. Mogą to być na przykład opłaty za transport. Jak widać, umowa leasingu nie musi być niczym stresującym i strasznym, jeśli tylko jako klient dokładnie zapoznamy się z jej treścią. Wydaje się to oczywistością, jednak wiele osób nie czyta dokładnie umów i potem są zaskoczone i oburzone dodatkowymi opłatami, które były wpisane w umowie. Dlatego do wszystkiego trzeba podchodzić ostrożnie i z rozwagą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz